Ile powinien wynosić cholesterol? Poznaj normy i zadbaj o swoje zdrowie!

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli okaże się, że stężenie „złego” cholesterolu (frakcji LDL) we krwi będzie zbyt wysokie, istnieje duże ryzyko, że z czasem pojawią się u Ciebie choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne i wykonywanie lipidogramu. Sprawdź, ile powinien wynosić cholesterol całkowity i jego poszczególne frakcje, aby mieć swoje zdrowie pod kontrolą!

Około 60-80% cholesterolu powstaje głównie w wątrobie, a pozostałą część dostarcza dieta. Cholesterol jest związkiem nierozpuszczalnym w wodzie, dlatego też nie znajduje się we krwi w postaci wolnej, ale jako składnik lipoprotein (czyli połączenie białka i tłuszczów). Dwie główne lipoproteiny to LDL (lipoproteiny o małej gęstości) i HDL (lipoproteiny o dużej gęstości).

Ile powinien wynosić cholesterol całkowity?

Według danych podwyższony cholesterol (hipercholesterolemia) to problem, który dotyczy wielu Polaków. Badania mówią o ponad 60% dorosłych osób¹ z nieprawidłowym wynikiem lipidogramu. Niestety ci, u których z tego powodu zaczynają rozwijać się choroby układu sercowo-naczyniowego, bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy, dopóki przy okazji innych badań nie oznaczą także lipidogramu. To szybkie, proste i praktycznie bezbolesne badanie, które polega na pobraniu próbki krwi z żyły w zgięciu łokciowym. Wynik w wielu placówkach medycznych jest gotowy do odbioru tego samego dnia.

Lipidogram obejmuje określenie stężenia cholesterolu całkowitego (TC), frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-C), lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL-C) i trójglicerydów (TG). Przy rozszerzonym badaniu wykonywane są też pomiary cholesterolu nie-HDL (nie-HDL-C), apolipoproteiny B (apoB) i lipoproteiny (a) [Lp(a)]. Normy zostały ustalone przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC). W artykule przedstawiamy normy stosowane w ramach prewencji pierwotnej, czyli u osób, które jeszcze nie mają chorób serca. Jeśli jesteś po przebytym zawale lub udarze, obowiązują Cię bardziej restrykcyjne normy.

W przypadku cholesterolu całkowitego Twój wynik powinien być niższy niż 190 mg/dl. Pamiętaj jednak, że sam poziom cholesterolu całkowitego nie daje pełnego obrazu ryzyka wystąpienia np. choroby wieńcowej czy zawału serca. Zaleca się jednoczesne badanie poziomu cholesterolu frakcji HDL i LDL, ponieważ odpowiednie proporcje między nimi są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie istotne jest stężenie cholesterolu frakcji LDL, gdyż jest ono podstawowym parametrem określającym ryzyko sercowo-naczyniowe i na jego podstawie ustala się cele leczenia hipercholesterolemii. Natomiast cholesterol frakcji HDL hamuje rozwój miażdżycy głównie poprzez udział w zwrotnym transporcie cholesterolu (czyli z tkanek do wątroby).

Ile powinien wynosić cholesterol LDL i HDL?

Wynik cholesterolu HDL u kobiet powinien być wyższy niż 45 mg/dl, a u mężczyzn wyższy niż 40 mg/dl. Natomiast bezpieczny poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 115 mg/dl dla obu płci. W przypadku trójglicerydów wyniki u obu płci powinny być niższe niż 150 mg/dl.

Warto mieć na uwadze to, aby wyniki lipidogramu zawsze były konsultowane z lekarzem, który uwzględni indywidualne czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ważny jest bowiem fakt, że na interpretację uzyskanych wartości może wpływać wiele czynników – np. wiek, choroby współistniejące czy przyjmowane przez Ciebie leki. Dlatego też lekarz może ustalić, iż w Twojej sytuacji inne wartości docelowe cholesterolu będą odpowiednie.

Benecol – produkty, które pomogą Ci obniżyć cholesterol

Masz niskie stężenie HDL lub podwyższone LDL? Taki wynik powinien skłonić Cię do natychmiastowej zmiany dotychczasowej diety i stylu życia. Warto też do swojego codziennego jadłospisu włączyć żywność funkcjonalną – np. produkty Benecol ze stanolami roślinnymi, które wpływają na redukcję cholesterolu. Możesz wybrać np. napoje jogurtowe albo margarynę na cholesterol dostępną w kilku smakach.

Stanole roślinne zmniejszają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego i zwiększają jego wydalanie. Dzięki nim w krótkim czasie obniżysz stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL w surowicy krwi*.

działanie stanoli roślinnych zostało potwierdzone naukowo. Badania pokazały, że wystarczy codziennie spożywać zaledwie od 1,5 g do 2,4 g tego składnika, aby obniżyć cholesterol LDL o koło 7-10% w ciągu 2-3 tygodni².

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

Referencje:

¹ Kozłowska-Wojciechowska M., Cybulska B., Narkiewicz K. et al. Stanole roślinne – niedoceniany element diety w profilaktyce i terapii chorób układu krążenia na tle miażdżycy. Online: https://core.ac.uk/download/pdf/268452868.pdf. Dostęp: 23.06.2023.

² European Food Safety Authority. Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. Online: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can. Dostęp: 23.06.2023.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij