Higiena w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności – na czym polega

Higiena w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności – na czym polega?

W każdym zakładzie, który zajmuje się produkcją oraz przetwórstwem żywności, konieczne jest stosowanie się do rygorystycznych przepisów w zakresie higieny – nie ma tu znaczenia ani profil, ani wielkość przedsiębiorstwa. Robi się to w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentowi. A jakich środków, metod można użyć?

Dobra Praktyka Higieniczna w zakładach spożywczych

W zakładach spożywczych często wprowadza się zasady GHP (Good Hygienic Practice), czyli Dobrej Praktyki Higienicznej. Przy czym każde przedsiębiorstwo powinno je dopasować do panujących warunków. GHP obejmuje takie aspekty jak lokalizacja i otoczenie zakładu, higiena personelu, mycie i dezynfekcja, kontrola odpadów, a także maszyny i urządzenia. 

Oprócz tego wymagane jest zabezpieczenie surowców, półproduktów oraz produktów gotowych przed zanieczyszczeniami, uregulowanie kwestii związanych z praniem odzieży ochronnej, a także wprowadzenie zakazu palenia tytoniu na terenie całego zakładu.

Aby zastosowanie się do tych wszystkich przepisów było możliwe, wykorzystuje się środki chemiczne, a także urządzenia usprawniające procesy związane z czyszczeniem. Przedstawiamy kilka ich typów, które najczęściej używane są w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności.

Myjka do pojemników na żywność

Myjka do pojemników umożliwia półautomatyczne czyszczenie pojemników oraz ich pokryw. Najczęściej służy do mycia opakowań plastikowych oraz aluminiowych. Myjka obrotowa do pojemników zapewnia należytą czystość mytych pojemników (jak podaje producent), zachowując tym samym odpowiednie standardy higieniczne. Przy okazji oszczędza nie tylko czas, ale także i zużycie wody, detergentów oraz energii.

To nowoczesna technologia, która umożliwia powtarzalność procesów, a także ochronę środowiska poprzez stosowanie zamkniętego układu krążenia wody, minimalizując konieczność jej uzupełniania w trakcie mycia. 

Warto dodać, że podobnym urządzeniem jest myjka do skrzyniopalet, przeznaczona do półautomatycznego mycia zarówno plastikowych, jak i drewnianych palet. 

Śluza sanitarna

Pisaliśmy wcześniej, że jednym z elementów Dobrej Praktyki Higienicznej jest higiena personelu. Zachowuję się ją m.in. poprzez stosowanie odzieży roboczej, dezynfekcję rąk, a także wykorzystanie tzw. śluzy sanitarnej. Co to jest?

To urządzenie, które przeprowadza dezynfekcję obuwia oraz rąk pracowników. Stawia się je najczęściej pomiędzy strefą produkcji a socjalną, dzięki czemu każdy pracownik, który tamtędy przechodzi, zostaje poddany błyskawicznemu odkażaniu. Zmniejsza się tym samym ryzyko przedostawania się drobnoustrojów, bakterii do tej części zakładu, w której produkowana bądź przetwarzana jest żywność.  

Dezynfekcja w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności

Ostatnim aspektem, który chcielibyśmy dziś omówić, jest czyszczenie i dezynfekcja z użyciem odpowiednich środków, takich jak podchloryn sodu, kwas azotowy czy soda kaustyczna. Procesy te mogą być przeprowadzane ręcznie lub automatycznie, z pomocą stacji mycia chemicznego czy stacji mycia pianowego. 

Ważne jest tutaj, aby stosowane środki chemiczne skutecznie eliminowały drobnoustroje chorobotwórcze, jak Salmonella, a także posiadały działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Ponadto ich rodzaj należy dopasować do czyszczonego elementu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij