dietetyk kliniczny Kielce

Dieta dla otyłych – o czym pamiętać? Tylko pewne rady!

Otyłość to coś więcej niż tylko kilkanaście nadprogramowych kilogramów. Jest to ciężka choroba, która zwiększa ryzyko zawału, otyłości, a nawet nowotworów, w tym raka jelita. Nie bez znaczenia jest także fakt, że otyłość ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne. Chorzy na nią mogą również zmagać się z depresją, ale i samoocena jest fatalna. Dlatego dla siebie warto podjąć właściwe kroki i zacząć walczyć o siebie. Jak powinna wyglądać dieta dla otyłych?

Zasad pierwsza: stop głodówce

WHO określiło otyłość jako chorobę cywilizacyjną. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że coraz więcej osób zmaga się z nią i co gorsze dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dlatego też warto podjąć działania dzięki, którym zgubi się nadprogramowe kilogramy. Jednocześnie żadna głodówka tutaj nie pomoże. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana, lekkostrawna, a także niskokaloryczna. Jeżeli będziecie jeść za mało, to niestety czekają Was niedobory, ale dodatkowo możecie jeszcze przytyć. Wynika to z faktu, że Wasz metabolizm znacząco spowolni. Oczywiście przestrzegamy Was przed stosowaniem suplementów na odchudzenie. Każdy z nich jest szkodliwy, gdyż działanie opiera się na usuwaniu wody z organizmu. Przez to możecie się odwodnić, ale czekają Was także uporczywe biegunki, a potem znowu praca jelit zwolni i zaczniecie tyć po przysłowiowej szklance wody.

Zasada druga: jedź dużo warzyw

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że zdrowa dieta powinna być przede wszystkim oparta na dużej ilości warzyw, do tego przyda się nieco węglowodanów oraz białka. Sprawdzi się zarówno to pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Zatem dobry posiłek powinien być kolorowy, a to oznacza, że warto jadać różne sałaty, z dodatkiem papryki, pomidora, ogórka, rzodkiewki. Do tego garść kaszy oraz kawałek ryby gotowanej na parze czy udo z królika. Na śniadanie warto z kolei zjeść biały jogurt bez dodatku cukru, za to z dodatkiem owoców oraz orzechów. Na przekąskę sprawdzi się pełnoziarnista tortilla z gotowanym kurczakiem. A na kolację możecie zjeść porcję warzyw gotowanych na parze. Na pewno jedzeniu śmieciowemu mówimy stanowcze “nie”. Im mniej przetworzone jest jedzenie, tym lepiej. Należy unikać jedzenia pieczonego, a smażonego na głębokim tłuszczu absolutnie nie można jeść. Do tego trzeba pić sporo wody i przyda się też spożywanie gęstych soków warzywnych, które mogą być alternatywą dla jednego posiłku. Ostatni posiłek należy zjeść nie później niż dwie godziny przed spaniem, a jeżeli chodzicie bardzo późno spać, to warto jadać kolację około 18, ale nie później niż 20. Nie możecie zapomnieć o tym, że trzeba jeść często, jednak w małych ilościach.

 

Zasada trzecia: pomoc specjalisty jest niezbędna

Chyba nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że przyda się też pomoc specjalisty. Otóż każdy z nas jest inny, a czasami dieta musi zostać spersonalizowana, biorąc pod uwagę masę, wzrost, ale i budową ciała. Zatem oznacza to, że musicie wybrać się do dietetyka klinicznego. Kielce jest miastem, gdzie znajduje się świetny specjalista. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą perfekcyjnalinia.pl. Oczywiście musicie przestrzegać zaleceń, gdyż na szali jest Wasze zdrowie i życie. Powinniście wiedzieć, że otyłość jest bardzo ciężką chorobą.

 

Leki na otyłość – czy są skuteczne?

Wiele mówi się o szkodliwości suplementów na odchudzanie. Otóż trzeba też wiedzieć, że obecnie dostępne są także leki leczące otyłość. Rzecz jasna wydawane są na receptę. Jednak ich zażywanie obciążone jest często bardzo ciężkimi efektami ubocznymi. Przede wszystkim zwiększa się ryzyko samobójstwa, a dodatkowo często pojawiają się niekontrolowane biegunki tłuszczowe. Najbardziej znane to Mysimba, Saxenda oraz Xenical. Ten pierwszy działa np. na układ nagrody w mózgu, sprawiając, że jedzenie przestaje być przyjemnością. Z kolei Saxenda czy Xenical zwiększają uczucie sytość, ale i opóźniają opróżnianie się żołądka. Jednak mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza, bo rzeczywiście efekty uboczne są ciężkie. Dlatego też lepiej zawalczyć o siebie, stosując właściwą dietę. Polecamy więc udać się do dietetyka.

Nie można również zapomnieć o ruchu. Ćwiczenia, jogging czy nawet spacer są niezbędne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij