Czym jest, ile kosztuje i gdzie można zrobić test Elispot

Czym jest, ile kosztuje i gdzie można zrobić test Elispot

Jednym z podstawowych badań wykonywanych w celu diagnozowania boreliozy, jest test Elispot 2. Warto wiedzieć czym on jest, w jaki sposób dokonuje się tutaj weryfikacji oraz jak dużą ma on skuteczność. Gdzie można wykonać takie badanie i ile w ogóle to kosztuje?

Czym jest Elispot?

Jednym z powszechniejszych problemów ostatnich lat jest duży wysyp zarażeń na boreliozę, która najczęściej jest przenoszona przez kleszcze. Diagnozowanie tej choroby jest niezwykle trudne, nawet pomimo faktu opracowania wielu różnych badań w tym zakresie. Jednym z nowocześniejszych sposobów jest test Elispost, który pozwala na zweryfikowanie swoich podejrzeń względem zarażenia boreliozą. Wykonuje się go najczęściej wówczas, gdy tradycyjne badania dają niejednoznaczny wynik, a my chcemy wiedzieć, czy rzeczywiście mamy problem z tą chorobą.

Jak działa test Elispot?

Elispot to test na boreliozę, którego działanie wyjaśnia prof. Wielkoszyński, specjalista z diagnostyki laboratoryjnej w zakresie badań nad chorobą z Lyme. Pobiera się próbkę od pacjenta, a następnie poddaje je hodowli limfocytów. Zestawia się ją z antygenami wytwarzanymi np. przez krętka borelii i sprawdza się reakcję związane z wydzielaniem cytokiny. W zależności od formy rozbudowania tego testu można w ten sposób sprawdzić dwie lub nawet trzy cytokiny jednocześnie, co pozwala na bardziej szczegółową weryfikację. Jest wstanie wykryć nawet pojedyńczą komórkę wydzielaną przez dane białko. To o wiele czulsze narzędzie, od powszechnie stosowanej diagnostyki, czyli testów ELISA.

Kiedy zaleca się wykonanie badania Elispot?

Najczęściej traktowane jest to jako rutynowy test przy podejrzeniu choroby z Lyme i zazwyczaj wykonuje się równocześnie z innymi badaniami serologicznymi. Bywa też rozwiązaniem dla pacjentów, u których wcześniejsze badania dawały wynik niejednoznaczny, trudny do zweryfikowania. Powinni o tym pomyśleć także ci, którzy mają niedobory immunoglobulin oraz osoby leczące się takimi preparatami. Nierzadko badanie to zalecane jest także u pacjentów w celu weryfikacji skuteczności podjętego leczenia.

Co pozwala zweryfikować test Elispot?

Dzięki wykonaniu testu Elispot ma się o wiele większą szansę na sprawdzenie, czy zostało się zarażonym boreliozą. Dodatkowo pozwala on także na zweryfikowanie tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na wirus oraz w jak podejmuje z nim walkę. Dzięki temu można się dowiedzieć czy nasze ciało ma jakieś szczególne skłonności do autoagresji i chorób je wywołujących. Rzecz jasna dzięki Elispot da się też sprawdzić, jak pacjent reaguje na leczenie i czy po zakończeniu antybiotykoterapii, wszystko jest w porządku.

Ile kosztuje badanie Elispot?

Niestety tego typu testy nie są refundowane, co oznacza, że należy za ich wykonanie samodzielnie zapłacić. W laboratoriach najczęściej dostępnych jest kilka różnych badań Elispot, które mogą być przeprowadzane w zależności od rodzaju diagnostyki oraz tego, w jakim celu są wykonywane. Zazwyczaj jednorazowe badanie wiąże się z kosztem w granicach 400 – 700 zł. Im więcej testów będzie chciało się zlecić, tym oczywiście wyjdzie to drożej, choć nierzadko można spotkać się z systemami rabatowymi. Wiele będzie też zależało od laboratorium, które je wykonuje, warto więc wcześniej dokładniej zapoznać się z dostępnymi cennikami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij