Bezpieczne stosowanie leków bez recepty w terapii problemów z prostatą
Wraz z wiekiem u mężczyzn wzrasta częstość występowania tzw. objawów z dolnych dróg moczowych, które są spowodowane stopniowym powiększaniem się prostaty. Istnieje wiele sposobów na to, żeby zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Jak stosować leki dostępne bez recepty?
Dlaczego niektóre leki są dostępne bez recepty a inne nie?
W Polsce za rejestrację leków i ustalanie ich dostępności odpowiedzialny jest Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Urząd ocenia, czy dany lek powinien być dostępny wyłącznie na receptę, czy będzie go można zakupić również bez recepty. Jakie warunki musi spełniać preparat, żeby skategoryzować go jako lek OTC (ang. over the counter – w wolnym obrocie)?
- Jego stosowanie musi być bezpieczne.
- Ma lżejsze działanie i mniejsze dawkowanie niż leki na receptę.
- Nie może mieć potencjału uzależniającego.
- Wywołuje niewiele skutków ubocznych.
- Ma mało interakcji z innymi lekami i z pożywieniem.
Jakie leki na prostatę są dostępne bez recepty?
Leczenie prostaty lekami dostępnymi bez recepty jest wciąż pod obserwacją badaczy. Chociaż naukowcy wciąż zastanawiają się, czy monoterapia tymi lekami jest wystarczająco skuteczna, to uważa się, że dołączenie preparatów OTC do leków recepturowych ma efekt synergistyczny, co oznacza, że łączny efekt podwójnej terapii jest silniejszy i skuteczniejszy niż osobne przyjmowanie leków.
Przyjrzyjmy się dwóm najczęstszym preparatom bez recepty stosowanym w leczeniu objawów przerostu prostaty.
Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum) wykazuje działanie przeciwzapalne, pozwala na regenerację komórek nabłonkowych prostaty i komórek okołocewkowych oraz hamuje stymulację komórek prostaty do rozrostu. Lek przyjmuje się 2 razy dziennie podczas posiłku, po 1 lub 2 tabletki. Kuracja trwa 4 tygodnie i w razie potrzeby powtarza się ją. Lek nie wpływa na wielkość prostaty, a jedynie na łagodzenie objawów jej przerostu. Produktu nie stosuje się u mężczyzn z rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego.
Wyciąg z owoców boczni piłkowanej (Serenoa repens) wywiera działanie antyandrogenowe i w ten sposób zmniejsza dolegliwości związane z przerostem prostaty. Przyjmowanie tego preparatu jest zwykle długoterminowe, ale trzeba to konsultować z lekarzem. Lek stosuje się zwykle w dawce jedna kapsułka na dobę i codziennie o tej samej porze po posiłku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ten lek również nie zmniejsza wielkości prostaty. [1], [2], [3]
Jak bezpiecznie stosować leki bez recepty?
Niewłaściwe stosowanie leków na prostatę dostępnych bez recepty może nie przynieść oczekiwanych efektów i powodować działania uboczne.
- Czytaj ulotki dla pacjenta dołączone do opakowania leku. Nie przyjmuj kilku preparatów z tą samą substancją, żeby uniknąć przedawkowania. Dokładnie sprawdź, jak stosować lek i jakie są do tego przeciwwskazania.
- Sprawdzaj interakcje. Upewnij się, że lek bez recepty nie obniża lub nie wzmacnia działania innych przyjmowanych przez Ciebie preparatów.
- Prawidłowo przechowuj lek – zazwyczaj w temperaturze pokojowej, suchym miejscu i z daleka od źródła światła i ciepła. Informację o tym znajdziesz na ulotce.
- Konsultuj stosowanie leku z lekarzem. W przypadku wszystkich preparatów, również tych dostępnych bez recepty, ważna jest komunikacja z lekarzem oraz monitorowanie skuteczności leczenia choroby.
Stosowanie leków bez recepty może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z przerostem prostaty u mężczyzn. Pamiętaj o ich bezpiecznym przyjmowaniu. Zażywanie preparatów OTC nie powinno zastępować specjalistycznej konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki Twojego problemu.
Bibliografia
[1] „Serenoa repens and Pygeum Africanum in the treatment of BPH”. Dostęp: 25 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://irinsubria.uninsubria.it/handle/11383/2097093
[2] T. Cai, Y. Cui, S. Yu, Q. Li, Z. Zhou, i Z. Gao, „Comparison of Serenoa repens With Tamsulosin in the Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Systematic Review and Meta-Analysis”, Am J Mens Health, t. 14, nr 2, s. 1557988320905407, mar. 2020, doi: 10.1177/1557988320905407.
[3] „Prostate Cancer, Nutrition, and Dietary Supplements (PDQ®) – NCI”. Dostęp: 22 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/prostate-supplements-pdq