Jak nie dopuścić do powstawania przebarwień na skórze po opalaniu

Jak nie dopuścić do powstawania przebarwień na skórze po opalaniu

Większość osób lubi się opalać. Słońce nie tylko poprawia humor i dodaje energii ale też pomaga uzyskać piękną opaleniznę. Jednak zdarzają się odstępstwa od tego idealnego scenariusza. Niestety u niektórych osób na skutek przebywania na słońcu pojawiają się plamy słoneczne. Są one mało estetyczne, a nawet stają się powodem do kompleksów i spadku własnej wartości.

Co to są plamy posłoneczne i jak powstają?

Są to inaczej plamy pigmentacyjne i powstają na skutek nieprawidłowego wytwarzania melaniny, czyli barwnika skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje zaburzenia funkcjonowania melanocytów tzn. komórek wytwarzających melaninę. Następuje hiperpigmentacja, czyli miejscowe nagromadzenie melaniny obserwowane jako ciemne plamki na skórze. Zazwyczaj takie defekty dermatologiczne pojawiają się na częściach ciała najczęściej wystawianych na słońce. Dlatego do dermatologów i kosmetologów zgłaszane są ciemne plamy na twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Nie wyglądają one jak urocze piegi, gdyż są ciemniejsze, większe i bardziej nieregularne. Nawet mogą sprawiać wrażenie, że ktoś jest brudny.

Przebarwienia słoneczne – jak nie dopuścić do powstania plam na twarzy i ciele?

Kluczem jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, gdyż przebarwienia pojawiają się po ekspozycji na promieniowanie UV. Wystarczy więc dobrze dobrany i odpowiednio stosowany filtr UV aby zabezpieczyć skórę przed hiperpigmentacją. Dobry krem do opalania ochroni skórę również przed oparzeniami słonecznymi, starzeniem się skóry i nowotworami skóry. Dlatego podczas długotrwałego opalania sięgnijmy po kosmetyki z filtrem SPF 50 jeżeli mamy jasną karnację i SPF 30 jeżeli ciemniejszą. Mając skórę problematyczną czyli np. skłonną do przebarwień warto wybierać wysokiej jakości dermokosmetyki do opalania z apteki, które posiadają filtry UVA i UVB. Marki dermokosmetyczne mają w ofercie nie tylko balsamy i olejki do opalania ale również podkład lub fluid z filtrem UV, który zabezpieczy skórę podczas wykonywania codziennego makijażu.
Filtry słoneczne mają niestety ograniczoną trwałość dlatego podczas wielogodzinnego przebywania na słońcu należy ponawiać aplikację kosmetyku co ok. 2 godziny. Poza tym lepiej rozpoczynać kąpiele słoneczne dopiero około 30 minut po nałożeniu kremu, czyli po czasie potrzebnym na wchłoniecie preparatu. Tylko wtedy zabezpieczymy skórę przed powstawaniem przebarwień. Jeżeli jest to możliwe unikajmy przebywania na słońcu w godzinach 11-14, czyli około zenitu, gdyż wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze.
Powstawanie ciemnych plam posłonecznych może być powiązane z zażywaniem leków powodujących fotouczulenie. Dlatego lepiej unikać słońca podczas kuracji lekami takimi jak:
  • leki moczopędne oraz odkażajcie układ moczowy
  • antybiotyki i sulfonamidy
  • leki hormonalne, w tym tabletki antykoncepcyjne
  • NLPZ (ketoprofen, kwas acetylosalicylowy)
  • wybrane zioła: dziurawiec, arcydzięgiel, pietruszka
Aby uniknąć przebarwień na skórze lepiej też zrezygnować z perfumowania skóry, gdyż wiele olejków eterycznych będących bazą perfum ma działanie fotouczulające i może prowadzić do powstawania plam słonecznych. Można zamiast skóry delikatnie rozpylić zapach na odzieży. Za fototoksyczne (zwiększające wrażliwość na słońce) uważa się olejek bergamotowy, limonkowy, pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij