Czym jest morfologia Jak czytać wyniki badań morfologii

Czym jest morfologia? Jak czytać wyniki badań morfologii?

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań wykonywanych profilaktycznie, w celu określenia stanu zdrowia pacjenta. Pozwala na wczesne wykrycie wielu schorzeń oraz innych nieprawidłowości, a tym samym na szybką reakcję. Na czym polega morfologia? Jakie informacje można z niej odczytać?

Czym jest morfologia krwi?

Morfologia krwi to rutynowe badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest wczesne wykrycie chorób i nieprawidłowości pracy organizmu. Wystarczy do tego niewielka próbka krwi pobrana od pacjenta, którą poddaje się testom laboratoryjnym. Zalicza się do diagnostyki ogólnej, z racji tego, że najczęściej zlecane jest przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki niej w łatwy sposób da się określić stan zdrowia, poprzez ustalenie odpowiednich norm i tego, czy dany pacjent się w nich mieści.

Kiedy wykonuje się badania morfologii krwi?

Jest to jedno z tych badań, które zalicza się do grupy diagnostyki profilaktycznej. Mówi się nawet, że każdy powinien wykonać to badanie co najmniej raz w roku, żeby sprawdzić swój stan zdrowia. Oprócz tego wykonuje się je także w momencie podejrzenia różnych schorzeń, na przykład niedokrwistości. Jakie są przyczyny i objawy niskiej hemoglobiny wyjaśnia wpis na https://zdroweporady.pl, a wykonanie badania krwi może to potwierdzić. Wskazaniem jest także podejrzenie chorób zakaźnych, stanu zapalnego, skazy krwotocznej czy innych chorób krwi.

Jakie informacje daje morfologia krwi?

Badanie to polega przede wszystkim na zweryfikowaniu próbki pod kątem ilości i jakości wszystkich składników krwi i zestawienie ich z ustalonymi normami dla przeciętnego człowieka. Wyniki zdrowych osób powinny się w nich mieścić, z kolei odchylenia poniżej lub powyżej ustalonych granic dają już konkretne informacje, które powinien odczytać i zinterpretować lekarz. Co ważne, różne parametry będą uwzględniane w zależności od danego laboratorium, jak również inaczej będzie to wyglądało w przypadku kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Jak zostało wspomniane, badanie to umożliwia ocenę stanu zdrowia pacjenta i tego, czy w organizmie nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości.

Jak czytać wyniki badań krwi?

Interpretacja badań nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Nazwy składników krwi niewiele nam mówią, więc podane w nich wartości nie mają większego znaczenia, ale warto skorzystać z internetu, by lepiej się na ten temat zorientować. Dobrze przy tym pamiętać, że z punktu widzenia diagnostyki, wartości odbiegające od normy nie zawsze mają jakiekolwiek znaczenie kliniczne. Raz, że laboratoria różnie oznaczają normy, a dwa duże znaczenie mają indywidualne preferencje danego człowieka. Pojedyncze odstępstwa od normy najczęściej nie świadczą o żadnej chorobie i dopiero w zestawieniu z innymi nieprawidłowościami mogą pomóc w ustaleniu przyczyn konkretnych dolegliwości oraz wykryć ewentualne problemy zdrowotne.

Jak długo czeka się na badanie krwi?

Morfologię krwi wykonuje się bardzo prosto i szybko. Lekarz lub pielęgniarka pobierają niewielką próbkę z żyły łokciowej, a następnie przekazują ją do odpowiedniego laboratorium. W zależności od miejsca i okoliczności, wyniki badań można uzyskać już w ciągu kilku godzin, maksymalnie w dniu następnym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij