Jak wspierać osoby chorujące na schizofrenię?

Jak wspierać osoby chorujące na schizofrenię?

Nasze społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na tematy związane ze zdrowiem psychicznym i chorobami. Psychoterapia czy wizyty u specjalistów mniej szokują. Mimo to wiele zaburzeń psychicznych, w tym schizofrenia, dalej są uważane za wstydliwy problem i oddziałują nie tylko na samą osobę dotkniętą chorobą, ale też na całą rodzinę. Jak w takiej sytuacji bliscy mogą wspierać osoby ze schizofrenią? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest schizofrenia,
  • jakie mogą przyczyny schizofrenii,
  • jak pomagać osobom dotkniętym schizofrenią.

Schizofrenia – co to jest?

Dokładne zrozumienie tej choroby przez bliskich stanowi pierwszy krok na drodze do dobrego wsparcia. Bez znajomości tego, czym tak naprawdę jest schizofrenia, osoby z otoczenia chorej mogą bowiem nie zrozumieć, dlaczego ich bliski zachowuje się w taki czy inny sposób.

Schizofrenia to poważne zaburzenie psychiczne, które ma ogromny wpływ na zachowanie, myślenie oraz emocje. Czym objawia się ta choroba?

Schizofrenia – objawy:

  • Urojenia, omamy, zaburzenia mowy, dezorganizacja zachowania – są to objawy pozytywne, które łatwo zauważyć.
  • Utrata zdolności do przeżywania i wyrażania emocji, co skutkuje izolacją osoby chorej – to objawy negatywne, które są trudne do rozpoznania.

Czy można zauważyć, że zaczyna się rozwijać schizofrenia? Pierwsze objawy tej choroby są bardzo trudne do wykrycia. Może to być np. problem z koncentracją, zaburzenia snu czy lęki. Trudno więc powiązać te elementy w spójną całość. Choroba może się objawić w wieku nastoletnim (głównie u mężczyzn) lub w dorosłości, ale tak naprawdę schizofrenia rozwija się w mózgu znacznie wcześniej.

Dlaczego schizofrenia? Przyczyny choroby nadal mało znane

Bliscy chorych dotkniętych schizofrenią z pewnością nie raz zastanawiają się, dlaczego to spotkało właśnie tę osobę. Chociaż schizofrenia jest już dość rozpoznawalnym zaburzeniem, to przyczyny jej powstawania nadal nie są do końca jasne. Przypuszcza się, że na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki okołoporodowe, nadużywanie środków odurzających, czynniki społeczne (np. dorastanie w dużym mieście), a nawet wydarzenia z przeszłości, które wywołały bardzo silne emocje.

Czy czynniki środowiskowe mają tutaj znaczenie? Niektóre badania zauważają pewne związki, natomiast nie można tego jednoznacznie stwierdzić.

leczenie psychiatryczne

Wsparcie dla osób ze schizofrenią – jak pomagać?

Schizofrenia to choroba i jak każdą inną chorobę należy ją leczyć. Dzięki terapii można łagodzić objawy i sprawić, że chory będzie lepiej funkcjonować w społeczeństwie. W zakres leczenia wchodzi niezbędna farmakoterapia, psychoterapia, psychoedukacja i terapia zajęciowa. W przypadku ostrych napadów choroby wymagane jest leczenie szpitalne.

Aby leczenie mogło zadziałać, niezbędna jest współpraca pacjenta z lekarzem, systematyczność i samodyscyplina. Jednak sam chory może nie być zdolny do regularnego uczestniczenia w terapii. W związku z tym ważna jest rola bliskich, którzy mogą i powinni szukać wsparcia:

  • instytucjonalnego – w postaci świadczeń medycznych, pieniężnych i rzeczowych. Szczegółowe informacje dotyczące dokładnego wsparcia można znaleźć w powiatowych centrach pomocy rodzinie;
  • pozainstytucjonalnego – w postaci pomocy ze strony organizacji pozarządowych, np. fundacji wspierających chorych i bliskich dotkniętych schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi.

Bliscy są też ogromnym wsparciem w codziennym życiu. Mogą pełnić funkcję tzw. policjanta lekowego czy dostrzegać momenty, w których stan chorego mocno się pogarsza i wymaga szybkiej pomocy lekarza. W trakcie leczenia osoby z najbliższego otoczenia pomagają także osobom chorym w powrocie do życia społecznego i nauki samodzielności.

Interesuje Cię temat pomocy bliskim w trudnych dla nich momentach? Więcej porad dotyczących wspierania osób w chorobach, a także dokładne informacje na temat różnych problemów zdrowotnych znajdziesz na portalu Zdrowa Ona.

 

Źródła:

Schizofrenia – podstawowe informacje. Online: https://schizofrenia-reaguj.pl/pacjent/schizofrenia-podstawowe-informacje. Dostęp: 8.12.2023.

Gdy bliska osoba choruje na schizofrenię – jak mądrze wspierać i pomagać? Online: https://zdrowa-ona.pl/psychiatria/gdy-bliska-osoba-choruje-na-schizofrenie-jak-madrze-wspierac-i-pomagac/. Dostęp: 8.12.2023.

Czy to schizofrenia? Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/czy-schizofrenia. Dostęp: 8.12.2023.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij