Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?
Endodoncja ma niezwykle istotne znaczenie dla pacjentów gabinetów dentystycznych. To ona ratuje zęby przed wyrwaniem – stanowi ostatni etap przed chirurgią stomatologiczną.
Po usłyszeniu od dentysty, że konieczne będzie leczenie kanałowe, wielu osobom cierpnie skóra. Ten rodzaj zabiegów stomatologicznych budzi u rzeszy pacjentów prawdziwe przerażenie. Trudno im się dziwić, gdyż niegdyś były to procedury długie, złożone, a nierzadko, nie ma co ukrywać, bolesne. To jednak przeszłość. Dziś można oczyścić kanały zęba sprawnie, dokładnie, a przede wszystkim bezstresowo. Dlaczego tak ważne, aby nie zaniedbywać leczenia endodontycznego?
Endodoncja – dlaczego ludzie się jej boją?
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem schorzeń miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jego podstawa to zabiegi znane większości pacjentów jako leczenie kanałowe. Polega na usunięciu z komory zęba zmienionej chorobowo miazgi, zdezynfekowaniu kanału, a następnie szczelnym wypełnieniu go specjalnym materiałem. Leczenie bywa niekiedy nieprzyjemne – z kilku powodów. Nierzadko czyszczenia wymaga więcej niż jeden kanał zęba, ponadto operator pracuje blisko tkanek, co może budzić dyskomfort. W nowoczesnych klinikach stosuje się znieczulenie oraz innowacyjny sprzęt, dzięki czemu zabieg trwa krócej, do tego nie boli.
Procedury endodontyczne wchodzą do oferty większości gabinetów dentystycznych, powinien jednak wykonywać je wykwalifikowany lekarz stomatolog Warszawato miasto, w którym pracuje wielu specjalistów z doświadczeniem w leczeniu chorób miazgi. Przykładowo, w stołecznej placówce Time For Dentist pacjentów przyjmuje dentysta ze specjalizacją ze stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Leczenie kanałowe – czemu jest tak ważne?
Na zabiegi endodontyczne kieruje się osoby z nieodwracalnym zapaleniem miazgi oraz stanem zapalnym kości wokół zęba. To zaawansowane stadium choroby, którego pacjent – choćby chciał – nie może lekceważyć. Nie pozwala mu na to ból, niezwykle dokuczliwy oraz intensywny. W niektórych przypadkach dochodzi do martwicy tkanki (zwykle wywołuje ją próchnica), a ząb określa się wtedy jako martwy. Mówiąc kolokwialnie, leczenie kanałowe jest dla niego ostatnią deską ratunku. O ile patologiczne zmiany nie zniszczyły znacznej części korzenia oraz korony, taki martwy ząb można wyleczyć. Jeżeli schorzenie doprowadziło do zbyt dużych spustoszeń, jedyna opcja to ekstrakcja.
Współcześnie stomatolodzy wiedzą, że zachowanie zęba (zwłaszcza korzenia) ma olbrzymie znaczenie. Można odbudować go kompozytem, a po wyrwaniu pozostaje ubytek w szczęce bądź żuchwie. Jeżeli nie zostanie uzupełniony, jego brak wpłynie negatywne na ustawienie sąsiednich zębów oraz na ilość tkanki kostnej. Pogorszy się funkcjonalność narządu żucia, prócz tego mogą zmienić się rysy pacjenta (na niekorzyść).
Nowoczesna endodoncja mikroskopowa
Dzięki zaawansowanym urządzeniom endodoncja nie budzi już obaw. Mikroskop stomatologiczny, endometr czy aparat do mechanicznego opracowania kanałów to sprzęty, które usprawniają leczenie kanałowe Warszawa to miejscowość, w której działają liczne kliniki stomatologii wyposażone w taką aparaturę.
Podsumowując, procedury endodontyczne mają niebagatelne znaczenie. Pozwalają zachować ząb, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty. Dlatego przy dużym bólu, który nie ustępuje, należy bez zwłoki zarezerwować termin wizyty w gabinecie dentysty.