Badania kontrolne u kardiologa - jakie i kiedy zrobić

Badania kontrolne u kardiologa – jakie i kiedy zrobić?

Serce to najważniejszy organ naszego ciała. To ono pompuje krew do wszystkich komórek, dobra praca serca sprawia również, że czujemy się zdrowi i silni. Choroby serca to jedne z najpoważniejszych schorzeń. Kiedy warto skontaktować się ze specjalistą?

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog zajmuje się leczeniem, diagnostyką oraz profilaktyką układu sercowo – naczyniowego. Choć często do kardiologa trafiamy, kiedy czujemy ucisk w sercu bądź mamy poważne problemy, warto badać serce regularnie, zwłaszcza, kiedy w naszej rodzinie występowały problemy sercowe, takie jak zawały czy tętniaki.

Zwykło się mówić, że młode osoby nie mają potrzeby chodzić do kardiologa, jednak nie jest to wcale oczywiste. W jakim wieku zacząć badać się u kardiologa wskazuje Podpowiadamy.pl.

Jeśli idziemy do kardiologa państwowo, będziemy musieli mieć skierowanie od lekarza ogólnego. To on zleca najpierw badania krwi i moczu, które pomogą sprawdzić między innymi poziom cholesterolu we krwi oraz inne czynniki, które mogą zasugerować lekarzowi, że powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Kardiolog może wykonać szczegółowe badania serca, a także przygotować ogólne zalecenia związane na przykład z trybem życia.

Najbardziej popularnymi badaniami wykonywanymi u kardiologa są EKG, czyli elektrokardiografia serca. Jest to zabieg wykonywany najczęściej, mający sprawdzić ogólne funkcjonowanie serca i w razie czego wychwycić wszystkie nieprawidłowości.

Kardiolog może zlecić również echo serca, które ma za zadanie ocenić budową oraz oraz ogólne funkcjonowanie narządu, RTG klatki piersiowej, holter (który zakładany jest najczęściej na 12 lub 24 godzin, mający sprawdzić funkcjonowanie serca w perspektywie całego dnia), a także test dopplerowski, który bada przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Kiedy warto iść do kardiologa?

Najczęściej do kardiologa trafiamy dopiero, kiedy czujemy ból w klatce piersiowej lub, w gorszych przypadkach, kiedy przeszliśmy zawał. Czekanie do tego momentu to definitywnie nie najlepszy pomysł. Badanie serca powinno się robić profilaktycznie co jakiś czas, jednak nie ma ściśle określonego przedziału czasu, w jakim powinniśmy się badać. Wiadomym jest jednak, że jeśli mamy obciążenia genetyczne związane z chorobami serca w najbliższej rodzinie, lub nasz tryb życia może dać podejrzenia do tego, że serce może być osłabione (duży wysiłek fizyczny lub przeciwnie, brak ruchu i niezdrowa dieta), należy umawiać się co jakiś czas na wizyty kontrolne u kardiologa.

Nie wszystkie badania kontrolne musisz jednak wykonywać bezpośrednio u kardiologa. Na badania krwi i próby wątrobowe możesz zapisać się w rodzinnej poradni lub zrobić je prywatnie.

Najpopularniejsze badania, jakie można zrobić w ramach profilaktyki kardiologicznej, to morfologia ogólna, AlaT, czyli poziom aminotransferazy we krwi, AspaT (druga próba wątrobowa), badanie na lipidogram (cholesterol), pomiar glukozy, potasu czy kinazy keratynowej (CK).

Jak dbać o serce?

Do kardiologa najczęściej trafiają osoby z nadwagą lub osoby, które wykonują duży wysiłek fizyczny nie skonsultowawszy się z lekarzem bądź trenerem. To jednak otyłość jest główną przyczyną chorób serca. Dochodzi do tego często palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu.

Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z nadwagą, lub Twoje ciśnienie nie jest w normie powinieneś zainteresować się badaniami kontrolnymi.

Najlepszą profilaktyką dla serca będzie jednak zdrowa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy, spożywanie dużej ilości płynów, oraz lekki, ale regularny wysiłek fizyczny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij