Jak działają grzyby psylocybinowe? Jakie jest ich zastosowanie w medycynie?
Grzyby psylocybinowe budzą wiele kontrowersji. Są jednak kraje, w których grzyby psychoaktywne są dostępne i regularnie wykorzystywane w medycynie. Warto zwrócić uwagę na ich szczególne działanie. Czy są bezpieczne? W jaki sposób i jak długo działają na organizm człowieka? Dowiesz się więcej w tym artykule!
Czym są grzyby psychoaktywne?
Magiczne grzyby to grzyby zawierające psychodeliczny związek psylocybinę. Psylocybina to składnik psychoaktywny występujący w niektórych rodzajach grzybów. Jest to związek, który ma działanie halucynogenne i powoduje zmiany w poczuciu czasu i rzeczywistości. Występuje w niektórych rodzajach grzybów, takich jak Panaeolus cyanescens, Psilocybe cubensis, Psilocybe semilanceata i innych.
Psilocybina została pierwotnie odkryta przez Alberta Hofmanna, który zsyntetyzował ją w 1938 roku. Nazwał ją psylocyną, która później stała się nazwą całej rodziny związków — psylocybiny, psylocyny, baeocystyny, norbaeocystyny i innych. Magiczne grzyby są używane od wieków przez kultury na całym świecie do wywoływania duchowych doświadczeń.
Psylocybina jest substancją halucynogenną, która może powodować, że ludzie widzą rzeczy, których tak naprawdę nie ma (halucynacje). Może również powodować inne efekty, takie jak euforia, lepsze poznanie i zmienione stany świadomości.
Fizyczne efekty i zastosowanie psylocybiny
Psylocybina jest potężną substancją, która może wywołać głębokie zmiany w świadomości. Fizyczne efekty psylocybiny nie są w pełni zrozumiałe, ale wiadomo, że wpływa na mózg. Wpływa szczególnie na receptory serotoninowe i szlaki serotoninowe, co może prowadzić do zwiększonego poczucia dobrego samopoczucia i szczęścia, a także zmniejszenia lęku. Efekty psylocybiny na mózg są zróżnicowane i wahają się od zwiększonej kreatywności do poczucia głębokiego duchowego połączenia.
Psylocybina to składnik psychoaktywny występujący w grzybach psychoaktywnych. Substancja ta, ze względu na swoje szczególne działanie jest wykorzystywana w medycynie. Psylocybina jest stosowany w terapii w leczeniu różnych chorób i problemów natury psychicznej. Szczególnie sprawdza się w walce z depresją. Stosowana jest również w leczeniu innych zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Pomaga osobom zmagającym się ze stanami lękowymi.
Grzyby są najczęściej stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, ale mogą być również stosowane przez osoby w leczeniu uzależnień. Wiele badań wykazało, że psylocybina może pomóc pacjentom zmniejszyć ich głód alkoholu lub narkotyków i poprawić ich zdolność do powstrzymywania się od tych substancji.
Grzyby psylocybinowe – czas działania
Grzyby halucynogenne to rodzaj grzybów psychodelicznych, które można spożywać doustnie. Były używane od wieków w rytuałach religijnych i praktykach duchowych. Ostatnie badania wykazały, że grzyby te mogą pomóc ludziom z uzależnieniem, lękiem i depresją. Dodatkowo psylocybina nie jest substancją uzależniającą, co czyni spożywanie jej bardziej bezpiecznym.
Efekty spożycia grzybów trwają około 4 godzin, ale efekty nie ustępują całkowicie do 6-8 godzin po spożyciu. Pierwsze objawy spożycia psylocybiny zauważyć można już ok. 30 minut po spożyciu. Należy jednak pamiętać, że spożywanie oraz uprawa grzybów psylocybinowych jest w Polsce nielegalna. Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. dot. przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce, psylocybina nie jest substancją zalegalizowaną. Terapia psylocybiną jest jednak legalna w innych krajach (np. w Stanach Zjednoczonych).
Jak wygląda hodowla grzybów psylobicynowych?
Produkcja, sprzedaż lub posiadanie psylocybiny nie jest w Polsce dozwolone. Aby w pełni legalnie hodować grzyby psylocybinowe niezbędne jest odpowiednie pozwolenie wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Takie pozwolenie dotyczy jedynie hodowli grzybów w ramach badań naukowych nad tą substancją.
Zaczynając przygodę z hodowlą grzybów warto zakupić specjalny zestaw o nazwię growkit. Growkit to opakowanie zawierające różne grzyby psylocybinowe i zarodniki do użytku w domu. To łatwy sposób na rozpoczęcie własnej uprawy grzybów w domu. W takim zestawie otrzymujemy wszystko, co niezbędne do prowadzenia badań oraz instrukcję postępowania. W skład growkitu wchodzą:
- grzybnię wybranej odmiany,
- torbę z filtrami powietrza,
- spinacze do papieru.
Te elementy to wszystko, co niezbędbe, aby rozpocząć badania. Ważnym aspektem jest upewnienie się, że przebywamy na terytorium kraju, gdzie posiadanie takich grzybów jest legalne. Growkity wysyłane na terenie Polski służą do celów badawczych lub kolekcjonerskich.
Aby proces hodowli był skuteczny, należy zapewnić grzybni odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy zaznajomić się z informacją, jak długo można przechowywać produkt. W zależności od wybranego gatunku jest to zazwyczaj do 6 miesięcy. Ważnym aspektem jest również temperatura przechowywania oraz zachowanie odpowiedniej higieny tak, aby nie narażać grzybni na choroby.
Jaki rodzaj grzybów psylocybinowych wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i odmian grzybów psychoaktywnych. Wybór zależy ściśle od preferencji. Do jednych z najpopularniejszych odmian należą:
- Golden Teacher (Psilocyne aurumescens),
- Treasure Coast, Red Boy, PES Amazonian, Thai, Mexican (Psilocybe cubensis),
- Mazatapec (Psilocybe mayiescens),
- Hawaiian (Copelandia cyanescens),
- B+ (Psilocybe amplus),
- McKennaii (Psilocyne McKennaii),
- Cambodian (Psilocybe cambodiescens),
- Colombian (Psilocyne colombiescens),
- Ecuadorian (Psilocyne ecuaescens).
Warto zapoznać się dokładnie z opisem każdego gatunku i zdobyć odpowiednie informacje odnośnie hodowli przed zakupem growkitu do badań. Jednym z gatunków, który szczególnie zyskuje na popularności jest Golden Teacher. Jest jednym z najbardziej psychoaktywnych grzybów. Wyróżnia go jego duży kapelusz (nawet do 5 cm średnicy) oraz grube łodygi.