Badanie OCT oka – kiedy warto wykonać i jak się przygotować?
Badanie OCT oka, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nieinwazyjnym, nowoczesnym badaniem okulistycznym, które pozwala precyzyjnie ocenić narząd wzroku. Badanie to jest wykorzystywane w głównej mierze przy diagnostyce nieprawidłowości w obrębie siatkówki. Pozwala m.in. wykryć zmiany jaskrowe czy zwyrodnienia plamki zlokalizowanej blisko dna oka.
Na czym polega badanie OCT oka?
Badanie OCT oka jest wykonywane na nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie aparaturze, która pozwala na skan konkretnego obszaru narządu wzroku.
Metoda ta przypomina badanie ultrasonograficzne. Lekarz okulista za pomocą wiązki światła uzyskuje model przekroju tkanek oka. Wiązka światła odbija się od powierzchni oka, dzięki czemu informuje o dokładnym położeniu poszczególnych części narządu wzroku.
Przed przystąpieniem do badania, lekarz aplikuje pacjentowi krople, które rozszerzają źrenice. Następnie badany opiera brodę o specjalną podpórkę, a lekarz kieruje wiązkę aparatu w odpowiednie obszary oka i wykonuje zdjęcia wysokiej rozdzielczości.
Badanie OCT oka pozwala ocenić takie parametry jak:
- grubość siatkówki oka,
- grubość włókien nerwowych,
- struktura tkanek w obrębie nerwu wzrokowego,
- prawidłowość budowy plamki żółtej oraz poszczególnych warstw siatkówki.
Angio-OCT
Angiografia OCT to szczególny rodzaj badania angiograficznego – nie wymaga podania do oka kontrastu. Ta cyfrowa metoda pozwala ocenić naczynia, a także mikrokrążenie w siatkówce oka. Badanie jest w pełni bezpieczne i może zostać wykonane u osób w ciąży czy u dzieci. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego – wco.com.pl.
Kiedy należy wykonać badanie OCT oka?
Na badanie OCT oka lekarz okulista może skierować wówczas, gdy:
- pacjent ma obrzęk plamki żółtej,
- u badanego występuje makulopatia cukrzycowa,
- w narządzie wzroku pacjenta obserwuje się zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem,
- istnieje podejrzenie zwłóknienia przedplamkowego,
- w plamce żółtej widać otwór,
- zachodzi potrzeba potwierdzenia lub monitorowania zmiany związanej z przebiegiem jaskry.
Metoda ta wykorzystywana jest również przed witrektomią oka (operacją siatkówki) u osób przygotowujących się do laserowej korekty wzroku czy u pacjentów zmagających się z centralną retinopatią surowiczą.
Badanie OCT oka może być wykorzystywane do kwalifikacji przed zabiegiem, jak również do monitorowania stanu narządu wzrokowego w przebiegu choroby czy po operacji.
Przygotowanie do badania OCT oka
Badanie OCT oka nie wymaga specjalnych przygotowań. Warunkiem przystąpienia do diagnostyki jest chęć współpracy ze strony pacjenta. Podczas wykonywania zdjęć badany musi bowiem powstrzymać się od poruszania głową oraz mrugania. Warto podkreślić, że metoda ta jest bezpieczna, może być wykonana u osób w każdym wieku, a całość konsultacji zajmuje około 30 minut.
Chcesz wykonać badanie OCT oka na nowoczesnej, precyzyjnej aparaturze? Wejdź na stronę Wrocławskiego Centrum Okulistycznego – wco.com.pl – i skorzystaj z formularza rejestracji.