Test wstań i idź a nowa metoda rehabilitacji

Lekarze mogą skorzystać z wielu metod oceny sprawności funkcjonalnej pacjentów, a jedną z nich jest test wstań i idź. Na czym polega badanie i co można zrobić, jeśli pacjent źle wypadł na teście? Dowiedz się, czym jest metoda SRT, poprawiająca sprawność osób zmagających się z problemami z poruszaniem.

Czym jest test wstań i idź i komu może się przydać?

Test wstań i idź ocenia chód oraz równowagę u osób starszych. Według danych statystycznych utrata równowagi występuje u 14% osób w przedziale wiekowym 50-60 lat. W ciągu kolejnych 10 lat ryzyko upadku wzrasta do 22%. Zaburzenia chodu mogą prowadzić do pogorszenia jakości życia czy bolesnych kontuzji, dlatego warto jak najwcześniej poznać diagnozę i wdrożyć właściwą rehabilitację, która zapobiegnie upadkom.

Test wstań i idź polega na:

  1. Wstaniu z krzesła,
  2. Pokonaniu dystansu o długości 3 metrów do przodu w normalnym, spokojnym tempie,
  3. Wykonaniu obrotu o 180 stopni,
  4. Powrotowi do krzesła i przyjęciu pozycji siedzącej.

Wyniki testu wstań i idź prezentują się następująco:

  • poniżej 10 sekund – norma, występuje małe ryzyko upadków,
  • 10-19 sekund – pacjent może samodzielnie wychodzić na zewnątrz, nie potrzebuje sprzętu pomocniczego do poruszania się, jest samodzielny w większości czynności dnia codziennego, ale istnieje wskazanie do pogłębionej oceny ryzyka upadków,
  • powyżej 19 sekund – znacznie ograniczona sprawność funkcjonalna, badany nie powinien sam wychodzić na zewnątrz, zalecany jest sprzęt pomocniczy do chodzenia, występuje duże ryzyko upadków).

Co zrobić, jeśli test wstań i idź wypadł negatywnie?

Test wstań i idź wykazał ograniczoną sprawność funkcjonalną i duże ryzyko upadków? Postępujące z wiekiem zmiany degeneracyjne organizmu nie muszą być wyrokiem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają na powrót do sprawności, a co za tym idzie – niezależności pacjenta.

Stosunkowo nową i wyjątkowo skuteczną formą terapii jest rezonans stochastyczny, nazywany również metodą SRT. Urządzenie wykorzystuje receptory, które znajdują się z mięśniach, skórze i stawach każdego z nas.

Pacjent staje na maszynie przypominającej wyglądem bieżnię, a ta zaczyna wykonywać stochastyczne (losowe, chaotyczne) ruchy we wszystkich kierunkach. Dzięki neuroprzekaźnikom do mózgu trafiają nowe informacje, które uczymy się szybko przyswajać. Rezultaty terapii to m.in.:

  • zwiększona koordynacja ruchowa,
  • uwolnienie dopaminy (hormonów szczęścia),
  • poprawiona precyzja sterowania odruchami,
  • zwiększona przemiana materii w tkance kostnej, a w rezultacie zwiększona gęstość kości i odporność na urazy.

Odwiedź stronę zeptor.com.pl i dowiedz się, gdzie można wykonać test wstań i idź pod okiem specjalistów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij