Napoje energetyczne nie tylko dla sportowców?

Napoje energetyczne nie tylko dla sportowców?

Napoje energetyczne to produkty specjalnego zastosowania dietetycznego, które są bogate w węglowodany, kofeinę oraz substancje przyspieszające procesy myślowe i tymczasowo zwiększające wydolność fizyczną organizmu. W ich reklamach często spotykamy się z wizerunkami znanych sportowców, którzy z serdecznym uśmiechem polecają produkt, a także sloganami odnoszącymi się do aktywnego trybu życia i aktywności fizycznej.

Okazuje się, iż gama zastosowań napojów energetycznych nie kończy się na samych dyscyplinach sportowych, lecz obejmuje także wiele zawodów i wymagających stanowisk pracy. Komu i kiedy przyda się zatem energetyczny zastrzyk sił witalnych, a kiedy warto ograniczyć się do soków lub zwykłej wody?

Energy drinki oraz ich wpływ na intensywną pracę umysłową

Nawet najbardziej błyskotliwe umysły mają swój próg wytrzymałości i niekiedy ciężko go przeskoczyć bez wspomagania środkami specjalnego zastosowania dietetycznego. Zawody wymagające intensywnego procesu twórczego, a także szybkich zdolności analitycznych i spostrzegawczości wyjątkowo wyczerpują mózg, który na gonitwę myśli i mnóstwo danych odpowiada sennością oraz rozkojarzeniem.

Napoje energetyczne nie tylko podnoszą na nogi ciało, lecz także pobudzają utrudzony umysł. Z tych powodów energy drinki są dobrym wsparciem dla osób na stanowiskach kierowniczych, projektantów i analityków z rozmaitych branży, a także wszelkich twórców grafiki, muzyki oraz tekstów autorskich.

Na znudzenie i monotonię także pomogą napoje energetyczne

Aby mózg zmęczył się i przestał nam służyć jak powinien, wcale nie potrzeba wykonywania skomplikowanych zadań i pracy w specjalistycznych dziedzinach. Ludzie nie są robotami i stale łakną zróżnicowanych doznań zmysłowych, zatem wykonywanie w kółko tych samych czynności jest dla człowieka stanem nienaturalnym.

Zawody takie jak kasjer, pracownik biurowy, bibliotekarz lub urzędnik skutecznie wysysają z nas energię, a po kilku godzinach spoglądamy wyłącznie błagalnym wzrokiem na tarczę zegara i co chwilę sprawdzamy coś w smartfonie.

SPRAWDŹ:  Jak radzić sobie z zakwaszeniem organizmu?

Nasz umysł broni się w znakomity sposób przed monotonią, stale wysyłając nam subtelne sygnały, które niekiedy traktujemy jako przeciętne zmęczenie lub niewyspanie. Energy drinki pomogą skutecznie przeciwdziałać rozpraszaniu uwagi, ponieważ zawarte w nich składniki pobudzają szereg ośrodków centralnego układu nerwowego.

Praca fizyczna nierzadko wyczerpuje bardziej niż sport

Pracownicy siłowi, czyli osoby zatrudnione w fabrykach, magazynach, na budowach oraz na zapleczach sklepów i supermarketów wskazują na wyczerpanie fizyczne, jako największe źródło zmęczenia tuż obok monotonii i nudy. Czynności wymagające dużej ilości identycznych ruchów, które nierzadko wykonywane są w pozycji niedostosowanej do ludzkiej anatomii (np. w skłonie), wyjątkowo nadwyrężają te same partie mięśni, które są już wyczerpane i niedotlenione.

W świecie rzeczywistym nie ma soku z gumijagód, są natomiast energy drinki, których sprytnie skomponowany skład podniesie na nogi niejednego strudzonego siłacza. Zawarte w nich składniki odpowiadające za fizyczną stronę pobudzenia wspierają metabolizm tkanek i przyspieszają procesy oddychania komórkowego. Być może energy drinki nie sprawią, iż poczujemy się jak nowo narodzeni, ale z pewnością przyczynią się do lepszego samopoczucia, szczególnie w ostatnich godzinach pracy.

Dobre nawodnienie i odżywienie organizmu to podstawa

Napoje energetyczne to środki specjalnego przeznaczenia dietetycznego – jak sama nazwa sugeruje, należy je rozsądnie stosować. Pracownicy fizyczni w szczególności powinni mniej ochoczo sięgać po kolejne puszki napojów energetycznych.

Zawarte w nich składniki stymulujące powodują przyspieszenie akcji serca oraz zwiększenie potliwości skóry. W przeciętnych zalecanych porcjach energy drinków woda nie występuje w ilościach wystarczających, by rekompensować jej utratę za pośrednictwem potu.

Napoje te nie dostarczają ponadto wystarczającej porcji elektrolitów i nie nawadniają tak jak równie popularne preparaty izotoniczne. Nic jednak nie przebije energetyków w kwestii błyskawicznego przywrócenia energii i sił witalnych z samego rana lub pod koniec zmiany na magazynie.

SPRAWDŹ:  Rzeczywitość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć. Zrób badania profilaktyczne.
Marek Sokołowski

Marek Sokołowski

Fizjoterapeuta z doświadczeniem w rehabilitacji sportowej. Pomaga pacjentom wracać do pełnej sprawności po urazach, stosując nowoczesne techniki terapeutyczne. Prywatnie biegacz maratoński i entuzjasta górskich wędrówek.

Artykuły: 109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *