Napoje energetyczne nie tylko dla sportowców?

Napoje energetyczne nie tylko dla sportowców?

Napoje energetyczne to produkty specjalnego zastosowania dietetycznego, które są bogate w węglowodany, kofeinę oraz substancje przyspieszające procesy myślowe i tymczasowo zwiększające wydolność fizyczną organizmu. W ich reklamach często spotykamy się z wizerunkami znanych sportowców, którzy z serdecznym uśmiechem polecają produkt, a także sloganami odnoszącymi się do aktywnego trybu życia i aktywności fizycznej.

Okazuje się, iż gama zastosowań napojów energetycznych nie kończy się na samych dyscyplinach sportowych, lecz obejmuje także wiele zawodów i wymagających stanowisk pracy. Komu i kiedy przyda się zatem energetyczny zastrzyk sił witalnych, a kiedy warto ograniczyć się do soków lub zwykłej wody?

Energy drinki oraz ich wpływ na intensywną pracę umysłową

Nawet najbardziej błyskotliwe umysły mają swój próg wytrzymałości i niekiedy ciężko go przeskoczyć bez wspomagania środkami specjalnego zastosowania dietetycznego. Zawody wymagające intensywnego procesu twórczego, a także szybkich zdolności analitycznych i spostrzegawczości wyjątkowo wyczerpują mózg, który na gonitwę myśli i mnóstwo danych odpowiada sennością oraz rozkojarzeniem.

Napoje energetyczne nie tylko podnoszą na nogi ciało, lecz także pobudzają utrudzony umysł. Z tych powodów energy drinki są dobrym wsparciem dla osób na stanowiskach kierowniczych, projektantów i analityków z rozmaitych branży, a także wszelkich twórców grafiki, muzyki oraz tekstów autorskich.

Na znudzenie i monotonię także pomogą napoje energetyczne

Aby mózg zmęczył się i przestał nam służyć jak powinien, wcale nie potrzeba wykonywania skomplikowanych zadań i pracy w specjalistycznych dziedzinach. Ludzie nie są robotami i stale łakną zróżnicowanych doznań zmysłowych, zatem wykonywanie w kółko tych samych czynności jest dla człowieka stanem nienaturalnym.

Zawody takie jak kasjer, pracownik biurowy, bibliotekarz lub urzędnik skutecznie wysysają z nas energię, a po kilku godzinach spoglądamy wyłącznie błagalnym wzrokiem na tarczę zegara i co chwilę sprawdzamy coś w smartfonie.

Nasz umysł broni się w znakomity sposób przed monotonią, stale wysyłając nam subtelne sygnały, które niekiedy traktujemy jako przeciętne zmęczenie lub niewyspanie. Energy drinki pomogą skutecznie przeciwdziałać rozpraszaniu uwagi, ponieważ zawarte w nich składniki pobudzają szereg ośrodków centralnego układu nerwowego.

Praca fizyczna nierzadko wyczerpuje bardziej niż sport

Pracownicy siłowi, czyli osoby zatrudnione w fabrykach, magazynach, na budowach oraz na zapleczach sklepów i supermarketów wskazują na wyczerpanie fizyczne, jako największe źródło zmęczenia tuż obok monotonii i nudy. Czynności wymagające dużej ilości identycznych ruchów, które nierzadko wykonywane są w pozycji niedostosowanej do ludzkiej anatomii (np. w skłonie), wyjątkowo nadwyrężają te same partie mięśni, które są już wyczerpane i niedotlenione.

W świecie rzeczywistym nie ma soku z gumijagód, są natomiast energy drinki, których sprytnie skomponowany skład podniesie na nogi niejednego strudzonego siłacza. Zawarte w nich składniki odpowiadające za fizyczną stronę pobudzenia wspierają metabolizm tkanek i przyspieszają procesy oddychania komórkowego. Być może energy drinki nie sprawią, iż poczujemy się jak nowo narodzeni, ale z pewnością przyczynią się do lepszego samopoczucia, szczególnie w ostatnich godzinach pracy.

Dobre nawodnienie i odżywienie organizmu to podstawa

Napoje energetyczne to środki specjalnego przeznaczenia dietetycznego – jak sama nazwa sugeruje, należy je rozsądnie stosować. Pracownicy fizyczni w szczególności powinni mniej ochoczo sięgać po kolejne puszki napojów energetycznych.

Zawarte w nich składniki stymulujące powodują przyspieszenie akcji serca oraz zwiększenie potliwości skóry. W przeciętnych zalecanych porcjach energy drinków woda nie występuje w ilościach wystarczających, by rekompensować jej utratę za pośrednictwem potu.

Napoje te nie dostarczają ponadto wystarczającej porcji elektrolitów i nie nawadniają tak jak równie popularne preparaty izotoniczne. Nic jednak nie przebije energetyków w kwestii błyskawicznego przywrócenia energii i sił witalnych z samego rana lub pod koniec zmiany na magazynie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij