Wszystko o badaniach i karcie ciąży – jak to monitoruje poradnia

Każda kobieta wie, że w ciąży należy odwiedzać regularnie gabinet ginekologa. Ba, wie to właściwie każdy. Dla osób, które nie myślały dotąd o ewentualnym rodzicielstwie, zaskoczeniem może być, że karta ciąży do dokument, który kobieta powinna nosić przy sobie.

Artykuł powstał we współpracy z Polikliniką Ginekologiczno-Położniczą Arciszewscy

Jak wygląda karta ciąży – sprawdzamy w poradni ginekologicznej w Białymstoku

Wyniki zwykłych badań, jeśli są one zlecone podczas wizyty w ramach NFZ, przesyłane są obecnie z laboratorium prosto do przychodni. Pacjent nie musi ich odbierać, ale i jeśli chce zobaczyć dokument, musi udać się do rejestracji. Także by otrzymać własną dokumentację medyczną, musi poprosić o kserokopię lub odpis. Dokumenty dotyczące zdrowia ciężarnej to jednak zupełnie inna sprawa.

Kartę ciąży każda kobieta powinna dostać na pierwszej „ciążowej” wizycie u ginekologa. Od tej pory będzie ona wypełniana za każdym razem równolegle z kartą pacjenta przechowywaną w poradni. Kartę ciąży kobieta powinna mieć zawsze przy sobie, a już koniecznie podczas wizyt lekarskich.

Dokument ten zawiera wszystkie kluczowe informacje, poczynając od podstawowych danych przyszłej mamy, ewentualnych wcześniejszych ciąż i porodów, ostatniej miesiączki i szacowanej daty porodu, przez wpisywaną regularnie wagę, itp., po wyniki specjalistycznych badań, uwagi lekarza i jego szczególne zalecenia.

Ma najczęściej postać tabeli, która uzupełniana jest za każdym razem podczas kontrolnych badań, jak i nieplanowanych wizyt i pojawiających się problemów.

Każda poradnia ginekologiczna w Białymstoku, taka jak choćby ta: http://www.arciszewski.pl/uslugi/ginekologia, musi wydać ciężarnej taki dokument na pierwszej wizycie. Jeśli go nie dostaniemy albo lekarz nie poprosi o kartę do wypełnienia – warto o tym przypomnieć. Informacje w niej zawarte mogą okazać się bardzo istotne.

Dlaczego karta ciąży jest tak ważna? Przychodnia ginekologiczna Białystok udziela odpowiedzi

Karta ciąży, potwierdzająca szczególny stan pacjentki i jego bieżący przebieg, należy do nielicznych dokumentów, które w przychodni dostaniemy do ręki na stałe, nie tylko do wglądu. To bardzo ważne.

Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego i ciężarna będzie potrzebować pomocy, nie będzie to czas na wyciąganie danych z archiwów – muszą być dostępne od razu, nawet z dala od lekarza prowadzącego i miejsca zamieszkania.

Warto więc nosić kartę nie tylko na każde badanie, ale także i na co dzień. Zdarzyć się przecież może zasłabnięcie czy niespodziewany wypadek – wtedy lekarze i ratownicy będą od razu wiedzieć o stanie pacjentki, rozwijającego się dziecka i o wszystkim, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę w tym konkretnym przypadku.

Karta ciąży potwierdza także ten stan, pozwoli więc rozwiać wątpliwości, kiedy kobieta chce skorzystać z przysługujących jej praw lub udogodnień, a ciąża nie jest jednoznacznie widoczna.

Jak często wykonywać badania w ciąży? Kontrole, USG i poród

Dla bezpiecznego przebiegu ciąży potrzebne są kontrolne badania. Na samym początku, kiedy tylko pojawia się podejrzenie odmiennego stanu, kobieta powinna potwierdzić to u ginekologa. Lekarz wykona lub zleci pierwsze USG, które wykluczy ciążę pozamaciczną.

Ponadto przeprowadzić trzeba podstawowe badania krwi, moczu, poznać ogólny stan zdrowia i czynniki ryzyka przyszłej mamy. Badania moczu i krwi oraz podstawowe badania ginekologiczne i wywiad z pacjentką powinny być wykonywane co miesiąc.

Kolejne obowiązkowe USG – między 21 a najpóźniej 26 tygodniem ciąży (wtedy widać dość dobrze, czy płód rozwija się prawidłowo), w ostatnim miesiącu przed planowanym porodem, a także po nim w wypadku ciąży przenoszonej. Wszystkie informacje muszą zostać zapisane w karcie. Lekarz prowadzący może zlecić dodatkowe badania albo konsultacje u innych specjalistów.

Dobrze jest wybrać zaufanego ginekologa-położnika i dobrego specjalistę od tzw. USG połówkowego, aby mieć pewność, że wszystko będzie dokładnie monitorowane. Wpisując „przychodnia ginekologiczna Białystok” znajdziesz również prywatne gabinety i kliniki – często dają one więcej niż publiczne, np. dostęp przez internet, konsultacje telefoniczne, łatwiejszą rejestrację.

W ciąży odpowiedzialna jesteś nie tylko za siebie, warto więc być nawet przesadnie ostrożną. Kiedy masz – rzeczywiste albo wynikające choćby z tego, że to Twoja pierwsza ciąża – powody do większego niepokoju i obawy jeśli chodzi o poród – Białystok ma swoim obszarze szpital uniwersytecki, jak i prywatną klinikę. Warto o tym pamiętać i starannie dokonać wyboru zawczasu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij